Социални проекти

Избери и подкрепи своята обществена кауза

„Домашни грижи на „Каритас“

Защо да подкрепите проекта?

Реалната ситуация в страната ни се изразява в тъжния факт, че много възрастни хора в по-малките и отдалечени селски райони, както и в големите градове живеят с ниски доходи, без близки на които да разчитат и без осигурен достъп до отговарящи на нуждите им здравни и социални услуги и това ги поставя в ситуация на по-голяма уязвимост.

Благодарение на услугата „Домашни грижи на „Каритас“, възрастните хора получават здравни и социални грижи, внимание и разбиране в своите домове, а с това и сигурност, че могат да изживеят старините си достойно.

Нашите мобилните екипи от медицински сестри и социални помощници посещават възрастния човек в дома му и му оказват необходимата подкрепа.

Домашните грижи на Каритас осигуряват: медицински манипулации (взимане на кръв, грижа за кожа, рани, превръзки, следене на жизнените показатели и приема на медикаменти), грижа за тялото (къпане, частичен тоалет, бръснене, смяна на уриторна торба, памперси,общо мобилизиране – раздвижване, помощ при хранене, преобличане) и социални грижи (придружаване до лекар и други институции, закупуване на медикаменти, заверяване на здравните книжки, пазаруване, подкрепа в поддържане на домакинството, плащане на сметки).

Това осигурява спокойствието на възрастния човек, че изживява старините си в своя собствен дом и че може да разчита на специалисти, които му помагат за подобряване и поддържане на здравословното състояние и достойно изживяване на старините.

Грижата на Каритас помага на възрастните хора да не губят надежда, вяра и достойнство, осъзнавайки, че не са сами в трудностите, които изпитват, и че има хора, на които могат да разчитат.

Подкрепата на кампанията „Избери да помогнеш“ ще допринесе за това 225 възрастни и болни хора от Бърдарски геран, Белене, Житница, Раковски, Калояново, Дуванли и Пловдив да продължат да получават грижа от екипите на Каритас в техния дом, там където се чувстват най-спокойно и добре. За да осигурим здравната и социална домашна грижа на един възрастен човек за един месец са ни нужни 100 лв., а за една година 1 200 лв.

 

„Заедно е вкусно"

 

Защо да подкрепите проекта?

Проектът Кулинарен курс за младежи с увреждания „Заедно е вкусно" е инициатива със социална насоченост на фондация „Сошъл Фючър", която има и важен образователен елемент. Неговата дългосрочна задача е да бъде утвърден и разширен съставът на готвачите с увреждания, работещи в обучителния център на фондацията „Jamba – хъб на възможностите" в град София, ЖК „Лозенец", ул. „Бунтовник" № 50. Вече натрупали опит, много от хората могат да си търсят работа в различни обекти, където да се впишат сред други екипи и да привикват на различни модели на работа.

Проектът е едновременно иновативен и стъпващ на досегашен опит. Иновативен е с това, че приобщава по-голям брой хора, включително банкови служители, въвлича ги в доброволческа трудова практика, участие в публични демонстрации, дегустации, уъркшопи и срещи с други представители на общността и с гражданите. Стъпва на досегашен опит, защото фондацията вече успешно е обучила младежи с увреждания, реализирани на пазара на труда или работещи във фондацията, които ще бъдат ментори на новите ученици и успешен пример за тях. Проектът има за задачата да въвлече възможно най-широк кръг хора чрез храната, от която всички се нуждаем. Да разшири културата на хранене и на приготвяне на храната и да отвори важната тема за равен достъп на хората с увреждания до заведенията за хранене, както в качеството им на работници и служители, така и като редовни клиенти.

Основна цел на проекта е да се подкрепи трудовата реализация на младежи, непостигнали развитие в други области и пренебрегвани поради подценяване на техните качества и отнет шанс да напредват и да се учат.

Чрез проекта ще бъдат финансирани пет обучителни курса, свързани с готварството - хлебарство, сладкарство, кетъринг, студена кухня и бариста умения.

 

Глас за всяко дете

 

Защо да подкрепите проекта?

Невербалните деца са тези деца с увреждания или затруднения в развитието, за които вербалния канал на комуникация е ограничен и имат затруднения в общуването. Те често не могат да участват пълноценно в учебния процес. За около 5000 деца в България средствата за допълваща и алтернативна комуникация са често единствена възможност да бъдат чути, разбрани, приобщени.

Средствата за допълваща и алтернатива комуникация (ДАК) подкрепят функционалната комуникация на деца, а това от своя страна повишава възможностите им да бъдат активни участници в учебния процес и да развият пълния си потенциал. Едно такова средство е и приложението Cboard , което подпомага комуникацията чрез символи и преобразуване на текст в реч. Приложението Cboard e създадено с подкрепата на УНИЦЕФ и е единственото безплатно, високотехнологично средство, адаптирано на български език с типично български символи.

Невербалните деца имат какво да кажат, стига да получат подкрепа, за да се изразят. С помощта на Cboard, Бобо ходи на училище и играе заедно с връстниците си, а родителите му разбират, че той знае много повече, отколкото предполагат. Това е един от вдъхновяващите примери за промяната в живота на децата, която постигаме заедно. Можете да я видите ТУК.

В подкрепа на родителите бяха създадени и кратки видео ресурси за използването на Сboard:

C-board - Приложението, което дава глас на всяко дете

Как да научите детето си да използва приложението C-board

Учителите полагат огромни усилия, но те също имат нужда от допълнителна подкрепа и обучения за това как да използват и прилагат на практика помощните средства.

Чрез проект „Глас за всяко дете“ УНИЦЕФ има за цел да подпомогне използването на помощни технологии за ДАК в българските детски градини и училища, за да могат всички деца да учат и да общуват със своите връстници. За постигане на целите УНИЦЕФ:

Ще подкрепи над 500 деца с комуникативни нужди чрез директна работа, както и чрез техните обучени учители, родители и специалисти.

Ще повиши знанията и уменията на повече от 300 учители, родители и специалисти за работа и ефективно въвеждане на средства за ДАК.

Ще разработи и разпространи ресурси в полза на всеки родител, учител или специалист, който прави своите първи стъпки в ДАК и чрез помощни средства иска да подкрепи дете, което има затруднения във функционалната комуникация.

Разкъсай мълчанието

Защо да подкрепите проекта?

Кампания на SOS Детски селища България в подкрепа на семейства с домашно насилие


Едно на всеки десет деца и младежи е разделено от семейството си, изоставено или неглижирано, а последиците от това остават за цял живот. Сдружение SOS Детски селища България вече 35 години гарантира правото на всяко дете да има семейство и да расте в среда на любов, уважение и сигурност.

435 деца са регистрираните жертви на домашно насилие само за първата половина на 2024 г. По данни на МТСП 304 от тях са изведени от семействата си и настанени в социални услуги.

82% от участниците в проучване на ТРЕНД-2024 във връзка с домашното насилие смятат, че това е сериозен проблем за нашето общество. Четирима от десет души признават, че познават жертви на домашно насилие, което засяга не само жертвите, а и членовете на семейството и общността.

Проектът „РАЗКЪСАЙ МЪЛЧАНИЕТО“ има за цел да подкрепи деца и родители, жертви на домашно насилие, като паралелно се работи и с родителя, извършил насилието. За преодоляване последствията от насилието за жертвите e необходима не само комплексна подкрепа за възстановяване на чувството за контрол над собствения живот, но и активно информиране с цел повишаване на обществената чувствителност към проблема.

Фондация „За Нашите Деца“

Защо да подкрепите проекта?

Фондация „За Нашите Деца“ 32 години подкрепя най-уязвимите деца и семействата им, насърчавайки развитието им още от раждането в сигурна семейна среда. От създаването си е обхванала над 28000 деца, родители и специалисти чрез услугите си в София и Пловдив. 
Заедно ще подкрепим: 

  • Деца от 0 до 7 г. в риск от изоставяне: 
  • Деца в неравностойно социално положение, на самотни родители, трайно безработни родители, деца на родители, израснали в институции, многодетни семейства, деца на родители под 18г., на родители с увреждания, със зависимости.
  • Деца, преживели насилие и/или военни конфликти;
  • Деца с увреждания, с трудности в развитието, емоционални и поведенчески проблеми;
  • Деца с обучителни затруднения, отпаднали или в риск от отпадане от образователната система;
  • Деца при близки/роднини, в осиновителни семейства;
  • Деца на родители в конфликт. 

 
Средата, в която тези деца растат, поставя здравето и живота им в риск и отнема възможността им да имат спокойно детство, да развиват способностите, уменията, талантите си. Те са застрашени от раздяла с родителите си поради невъзможност или неспособност на родителите да полагат пълноценни грижи. 
Целта е да предоставим подкрепа, за да предотвратим раздялата, да овладеем рисковете за живота и здравето на над 130 деца, да гарантираме грижата за тях в семействата им. 
Дарете, за да бъдем до уязвимите малки деца и родителите им, за да останат заедно и да имат шанс за сигурна и развиваща семейна среда, чрез: 

  • Психо-социална подкрепа, насочване, формиране на подкрепяща мрежа; 
  • Консултиране при насилие над детето, при притеснителни поведенчески прояви, при отпадане от училище; 
  • Подкрепа на родители и осиновители за изграждане на умения за справяне в обичайни житейски ситуации; 
  • Материална помощ в кризисни ситуации; 
  • Терапия, рехабилитация, развитийни занимания. 

БЧК

Защо да подкрепите проекта?

Всяка година стотици деца в България стават жертви на пътнотранспортни произшествия. Това са не просто цифри – това са истински човешки съдби, малки момчета и момичета, чиито животи са преобърнати за миг. Една разходка до училище, една игра в двора или едно семейно пътуване се превръщат в трагедия, оставяща след себе си болка, сълзи и несигурност.

Представете си болката в очите на едно дете, което вече не може да се затича към приятелите си, да кара колело или просто да прегърне мама и татко без страдание. Помислете за отчаянието на родителите, които са готови на всичко, за да осигурят лечение за своето дете, но не могат да си го позволят.

Но в тези тежки моменти има надежда – и тази надежда сте вие! Вашата помощ може да промени съдбата на тези деца.

Националният дарителски фонд за подпомагане на деца, пострадали при пътнотранспортни произшествия, съществува именно за това – да бъде лъч светлина и надежда в най-мрачните дни за тези семейства. От 2005 г. досега сме подали ръка на над 1153 деца, помагайки им да получат лечение, рехабилитация и шанс за нормален живот. През 2023 г. сме подкрепили 99 деца, а още 29 от началото на 2024 г. чакат вашата подкрепа.

Това не правим сами. Децата се нуждаят от вас – сега повече от всякога.

Когато дарявате, вие не просто помагате за медицински разходи. Вие дарявате усмивки, надежда и ново начало. Дарявате бъдеще на дете!

Бъдете тази надежда!

Ние работим и за превенция и образование, за да направим пътищата по-безопасни за всички деца.

Организираме:

  • Уроци по пътна безопасност.
  • Състезания за управление на велосипеди.
  • Викторини и открити уроци за правилата на движение.

Вашето дарение е безценно!

Всеки лев, всяка инициатива, всяка добра дума ни приближава към целта – да спасим детските усмивки и да върнем надеждата на техните семейства. Под мотото „Да опазим децата на пътя“ ви призоваваме да се присъедините към нас.

Дарете днес, защото всяко дете заслужава бъдеще!

Българската коледа

Защо да подкрепите проекта?

„Българската Коледа“ има за цел да насърчава дарителството, да спомага за решаване на значими за обществото проблеми, касаещи здравето на децата и да подпомага лечението на деца. Децата, чието лечение се подпомага от „Българската Коледа“, се определят съвместно от Експертния съвет към „Българската Коледа“, както и от съорганизаторите на благотворителната инициатива."

Успехът на благотворителната инициатива „Българската Коледа“ се дължи най-вече на добрата воля и проявената съпричастност на хиляди добродетелни българи. Защото вие, дарителите и доброволците сте „Българската Коледа“!