Д-р Емил Калчев, главен икономист на ОББ, взе участие във форума „Шумът на парите“
08 юни 2023
Събитието се проведе на 6 юни 2023 г. в Sofia Event Center.
Трансформацията на банковия сектор у нас, стратегиите за устойчиво развитие на бизнеса (ESG), управлението на корпоративните и личните финанси, както и динамиката на капиталовите пазари в контекста на глобалните предизвикателства бяха само част от темите, които обсъдиха експерти в пет основни панела заедно с участието на представители на международни и европейски институции.
Към водещите лектори на събитието - Джеф Готлиб от МВФ, Сандра Швалек от Хърватската национална банка, се присъединиха и представители на местния бизнес, както и икономическият журналист Матю Карничниг, главен кореспондент за Европа на глобалната медийна организация POLITICO, както и г-н Асен Василев, който веднага след участието си в панела се отправи към парламента, където беше избран за министър на финансите.
По традиция форумът, привлича активна аудитория от хора, които улавят пулса на водещите тенденции в бизнеса и финансите и са нащрек за решенията, които се предприемат в отговор на големите икономически предизвикателства в следващите месеци и години.
Д-р Емил Калчев, Главен икономист на ОББ заедно с останалите участници в панела разискваха въпроси, свързани с перспективите за присъединяване на България към еврозоната и готовността на сектора, за и против еврото, покачващите се лихви у нас, процеса на консолидация в банковия сектор, дигиталните предизвикателства пред банките и т.н.
В отговор на въпросите на модератора на панела г-жа Добрина Чешмеджиева, г-н Калчев сподели, че „консолидацията в сектора е обективен и неизбежен процес, който е свързан и с предизвикателствата на дигитализацията и въвеждането на изкуствен интелект, което е глобална тенденция. Този процес създава по-стабилни и ефективни банки, които се превръщат в стълб на банковата система, както показва актуалният опит в САЩ. Увеличената ефективност е база за повече конкуренция и в крайна сметка е в полза за клиентите.“
По отношение на еврозоната той допълни: „Банките са готови, но първо всички трябва да видим желанието и волята на управляващите“. Относно лихвите той изтъкна, че България не може да остане остров на ниските лихви. Те ще се покачат така или иначе, но това трябва да стане плавно, за което има обективни предпоставки, свързани с добрата ликвидност на сектора. Състезание между баните за по-високи лихви по депозитите би било контра продуктивно, защото за стабилността на икономиката процесът на покачване е важно да остане плавен.