Десислава Симеонова, изпълнителен директор в ОББ – „Около 450 млн. лв. е размерът на отпуснатото от банката финансиране само в проекти за възобновяеми източници на електроенергия.“
29 април 2024
„Интересът на българския бизнес към активно търсене на финансиране на иновационни проекти през последната година, е много сериозен. Най-активен в тази сфера е секторът на услугите“, това сподели Десислава Симеонова, лидер на програмата за устойчиво финансиране на KBC Group, член на УС и изпълнителен директор МСП Банкиране на ОББ, по време на форума Banking Today.
„От друга страна, бизнесите с по-висок въглероден отпечатък се насочиха към оптимизиране на разходите и това се отрази в търсенето на финансиране на проекти за енергийна ефективност. Около 450 млн. лв. е размерът на отпуснатото от банката финансиране само за проекти за възобновяеми източници на електроенергия, през изминалата година. Най-много предпочитаме проектите, при които произведеното електричество ще се използва за нуждите на основния бизнес на финансираната компания, защото тяхната реализация прави клиента ни по-енергийно независим, а себестойността на продукцията му по-предвидима“ добави тя.
Събитието, което се организира от investor.bg, се проведе на 25.04.2024 г., в Интер Експо Център София. В него, организаторите събраха мненията на представители на водещи финансови институции, регулатори и експерти, по темите, свързани с тенденциите и бъдещото развитие на банковия, финтех и застрахователния сектори у нас. Десислава Симеонова бе част от панела, посветен на средата на финансиране у нас, ESG, еврозоната и влиянието ѝ върху кредитирането на бизнеса.
Г-жа Симеонова оцени бизнес средата и икономическата обстановка в България като добри. По думите ѝ „лихвените условия за българските клиенти, както за бизнеса, така и за физическите лица, особено при финансиране в лева, останаха значително по-атрактивни от тези в световен мащаб и затова в икономически план тенденцията в страната е позитивна“. Относно повишаващите се ESG изисквания, тя определи подходът на ОББ като образоващ, стимулиращ и мотивиращ, и подчерта, че банката и групата като цяло използват голям набор от европейски програми с гаранционни инструменти, включително и с насоченост към устойчивостта. „Използването им води до това, че рискът за нас намалява и се облекчават условията за нашите клиенти по линия на обезпеченията и то на преференциални цени“.
Според Десислава Симеонова последните няколко години са като „учебник по форсмажор“, защото никой не е очаквал и не е можел да предвиди нито Ковид пандемията, нито избухването на война в Европа през 21 век, и редица други съпътстващи кризи. „В такива кризисни ситуации по-добре се справят компаниите с по-малка задлъжнялост, добре е да има буфери за преминаване през периоди с неблагоприятно развитие“.
Изпълнителният директор на ОББ определи като изключително важна и ключова за успешните бизнес-отношения откритата и много прозрачна комуникация с банката-партньор. Тя се обърна към клиентите, търсещи банково финансиране, с призива, когато имат инвестиционни намерения да ги обсъдят с финансиращата институция на по-ранен етап. По тази причина, съветът ѝ към малкия и среден бизнес е да се преценява добре мащаба на планираните проекти, да разпределят инвестиционните намерения на етапи, когато това е възможно, като така и рискът за компанията е по-управляем.
Нейното финално послание към аудиторията на форума като лидер на програмата за Устойчиво финансиране на KBC Груп бе: „Твърдо сме решени да подготвим и помогнем на клиентите си в трансформационния процес по линия на устойчивостта, като общата ни цел е заедно да станем по-силни и всички да спечелим конкурентно предимство“.
В дискусионния панел „Финанси за бизнеса“ свои позиции и мнения по поставените теми изразиха още Христо Стоянов, "Европейски инвестиционен фонд"; Павел Лисев, "Фонд на фондовете"; Александър Станев, "Сирма Груп Холдинг" АД; Крум Алексиев, "УниКредит Булбанк". Модератор на дискусията бе Десислава Попова от investor.bg