ОББ отличи млади предприемачи в конкурсa „Най-добър младежки стартъп за 2023“
12 юни 2023
Завърши второто издание на националния конкурс „Най-добър младежки старт-ъп за 2023 г.“, организиран от Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ съвместно с Фонда на фондовете.
Общо четиридесет и девет екипа представиха своите бизнес идеи, а в подкрепа подготовката на участниците се проведоха над 40 менторски сесии и събития.
Г-н Николай Христов – главен изпълнителен директор на ОББ Интерлийз и д-р Кирил Величков - директор „Европейски проекти и финансови инструменти“ на ОББ и ОББ Интерлийз се включиха в специално организиран семинар за участниците в конкурса. Те обсъдиха с аудиторията ролята на лизинга и на европейските финансови инструменти в подкрепа на развитието на предприемачеството.
Финалът на конкурса “Най-добър младежки стартъп” 2023 се проведе на 7 юни в Аулата на СУ, като до представяне пред инвеститори бяха допуснати десетте най-добри идеи.
Сред официалните гости на събитието бяха Милена Стойчева – министър на иновациите и растежа, доц. Атанас Георгиев – декан на Стопанския факултет на СУ, Светослава Георгиева, председател на European Innovation Council Fund, Бисер Петков - председател на УС на ФМФИБ и др.
Като част от журито, Кирил Величков бе подготвил специални награди за финалистите, а именно книгата „Живот по американски“ – автобиография на Роналд Рейгън, чието издаване в България е факт благодарение на г-н Петър Андронов.
В топ 3 влязоха следните проекти:
1. PossePay: Финтек платформа за онлайн плащания в ресторанти и барове. Платформата подобрява цялостното изживяване на клиентите и предоставя възможност на бизнесите да подобрят вътрешните си процеси, като обслужване и работни условия на персонала.
2. Anti-tremor glove: анти-треморна ръкавица, която има за цел да промени начина, по който хората, страдащи от паркинсон, се справят с трептенето в ръцете. Ръкавицата намаля неволевите движения и помага на потребителите да изпълнят ежедневните си задачи без ограничения.
3. VAVAKADA 3D: Рециклиране на пластмасови бутилки и капачки и последващо използване като суровина за производство на филамент за 3D принтери, в това число конкретни изделия. Проектът е основан върху модела на кръговата икономика и опазването на околната среда.
Отличен бе и ученическия проект АГРОН с голям потенциал за рехабилитиране на почви с нарушен качествен състав. Екипът си е сътрудничил с Университета в Гент, Белгия.