Представители на ОББ, бизнеса и държавата обсъдиха възможностите за създаване на устойчиви продукти и по-малко пластмаса в опаковките и храните
26 септември 2024
“ESG при производството на храни и използването на опаковки. Предизвикателства и възможности” бе темата на петия форум от проекта “24 часа” и ОББ за устойчиво бъдеще“.
Събитието бе открито от Добромир Добрев, изпълнителен директор “Корпоративно банкиране и пазари” в ОББ, който сподели пред участниците, че: “Разхищението на храната и промяната в начина на опаковане в бъдеще, така че да отговаря на стандартите за кръгова икономика, се оказват сериозен проблем пред света, но и пред България. Предоставеното финансиране на сектора на производството на храни е над 8% от кредитния портфейл на ОББ, или казано в цифри - малко над 1 млрд. лв., като отраслите с най-голям дял са тези, които произвеждат масла и мазнини, хляб и хлебни изделия и месо и месни изделия”.
От своя страна, зам.-министърът на земеделието Иван Капитанов акцентира, че: “Темата за храните е от изключително значение за бъдещето. Както виждаме, големите компании се насочват към оценка и отчитане на дейността си във връзка с нарастващите регулаторни изисквания към производството на всяка една компания и отчитането на устойчивостта. За да бъде направена такава оценка, трябва да има прозрачност и при представянето на хранителните продукти, за да може крайният потребител да знае какво получава“, подчерта той.
В дискусионния панел в рамките на форума се включиха: Елеонора Юрукова, държавен експерт в отдел „Битови, биоразградими и строителни отпадъци“, МОСВ; д-р Росен Малчев, главен експерт в дирекция „Контрол на храните“, БАБХ; Йосиф Яков, собственик, „Деликатес Житница“; Цветелина Николова, управляващ директор „Катаржина Естейт”; Колю Колев, собственик „МАСТЪР-ПИК“. Той бе модериран от доц. д-р Марина Стефанова, зам.-декан на Стопански факултет Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
В специална видеопрезентация експертът от КBC Group по корпоративна устойчивост Фредерик Ван Дер Пере разказа за изискванията на Регламента на ЕС за обезлесяването (EUDR) към участниците във веригата на доставки - оператори и търговци на седем групи суровини и производните на тях продукти – палмово масло, говеждо месо, соя, дървесина, какао, кафе и каучук. Регламентът влиза в сила от първи януари 2025 г. за големите компании, а за малките и средните предприятия - шест месеца по-късно.
През октомври предстои да се проведе и шестия форум от проекта “24 часа” и ОББ за устойчиво бъдеще“ на тема: „ESG и изискванията за отчитане на корпоративната устойчивост /CSRD/. Предизвикателство или възможност?“.