Райфайзенбанк: Спад в индустрията, строителството расте
26 ноември 2014
Райфайзенбанк (България) ЕАД публикува редовния си месечен икономически обзор с коментар на данните, налични към средата на ноември.
Анализаторите на банката отчитат, че според експресните оценки на Националния статистически институт икономиката е нараснала с 1.6% на годишна база през третото тримесечие на 2014 г. Най-значителен прираст показва брутното образуване на основен капитал (4.2% на годишна база), следвано от крайното потребление (1.4%). Износът на стоки и услуги спада с 2.4% спрямо третото тримесечие на миналата година, докато вносът нараства незначително – с 1.0%.
„Въз основа на прирастите тримесечие спрямо тримесечие, за реалния растеж на БВП (първо: 0.1% , второ: 0.3% и трето: 0.5%) за деветте месеца на годината се получава нарастване на икономиката с малко над 0.9%. Това означава, че за цялата 2014 г. растежът няма да може сериозно да надхвърли 1.0%.“, коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев.
Още повече се задълбочава проблемът с бюджетния дефицит, който до края на септември достигна 1.5 млрд. лв. „Това е с 1.1 млрд. лв. над дефицита за деветте месеца на миналата година и предполага ангажиране на сериозна нова порция публичен дълг.“, допълни той.
В анализа на Райфайзенбанк е отбелязано, че в сравнение с предходните четири тримесечия индустрията през третото тримесечие на 2014 г. спада с 0.5% на годишна база. Строителството обаче отново расте, макар и по-бавно - с 2.9%, при темп от над 4.0% в предходните две тримесечия. Ръстът отново се дължи на „скок“ при гражданското и инженерното строителство (12.4%), макар и по-слаб от този през първото и второто тримесечие, и на пореден спад при строителството на сгради (-4.2%), който бе и по-интензивен от спадовете в първите две тримесечия. Отрицателният растеж на индустрията пък е следствие от спад в добиваната промишленост и при производството на електро, топлоенергия и газ, съответно с 5.1% и 13.0%. „Положителният темп на преработващата промишленост от 4.1%, следствие от интензивно нарастващо производство в групата на автомобилите, ремаркетата и полуремаркетата, на металните изделия, на ремонтни дейности и др., не бе в състояние да компенсира спадовете в другите два сегмента на индустрията, но със сигурност задържа спада й на ниското ниво от 0.5%.“, допълни Калчев.
Според анализа на банката, паричната статистика на БНБ показва високо покритие на паричната база с валутни резерви, което е индикатор за стабилността на валутния борд. От друга страна, въпреки несигурната ситуация кредитите към фирми и граждани продължават да се увеличават (с 2.0% към септември), достигайки общо 54.7 млрд. лв., за осми пореден месец, въпреки задържането на лихвите на относително високите нива от август. Депозитите също отново растат, като тези на домакинствата се увеличиха със 7.8%, достигайки 37.6 млрд. лв., а депозитите на нефинансовите предприятия нараснаха с 6.8% до 15.8 млрд. лв.