KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Връзка с нас

Връзка с нас

phone
0700 1 17 17

Национална линия

mobile
*7171

Кратък номер за абонати на мобилни оператори

international phone
+3592 483 1717

За връзка от чужбина

mobile icon
*6777

Дистанционно кандидатстване за кредитни продукти
(за абонати на мобилни оператори)

mail icon
Изпратете запитване

чрез контактната ни форма

kate icon
Попитайте Кейт

Дигитален асистент в ОББ Мобайл

locations widget icon locations widget icon

Клонове и банкомати

Клонове и банкомати

Изберете най-удобния клон или банкомат

Онлайн/Мобайл Онлайн/Мобайл

Онлайн/Мобайл

Онлайн/Мобайл

tariffs widget icon tariffs widget icon

Тарифи и общи условия

rates widget icon rates widget icon

Курсове

Валутни курсове

към 14/01/2025 08:26:18

Касов
Безкасов
Курс продава
1.96100
1.96000
Курс купува
1.94800
1.94900
Фиксинг на БНБ
1.95583
Касов
Безкасов
Курс продава
1.94500
1.94200
Курс купува
1.86100
1.86300
Фиксинг на БНБ
1.90906
Касов
Безкасов
Курс продава
2.37900
2.37400
Курс купува
2.25400
2.25800
Фиксинг на БНБ
2.32041
Касов
Безкасов
Курс продава
2.12200
2.12000
Курс купува
2.02800
2.03000
Фиксинг на БНБ
2.08178
EN

Референтен лихвен процент на Райфайзенбанк (България) ЕАД – Стойност на банковия ресурс (СБР)

date

31.08.2010

1. ДЕФИНИЦИЯ НА СБР

Стойност на банковия ресурс – Лихвеният процент за съответната валута, при който Банката осигурява ресурс за финансиране на клиенти, увеличен с разходите по управление на падежната структура на активите и пасивите на банката, и други законоустановени разходи.

Текущи стойности на СБР:

СБР ЛЕВА: 8.00% год.
СБР ЕВРО: 6.40% год.

2. КРИТЕРИИ ЗА ПРОМЯНА НА СБР

1. Стойността на банковия ресурс се определя от Комитет по управление на активите и пасивите (ALCO) на Банката и може ежемесечно да бъде преразглеждан и променян при условията по-долу:
1.1. При промяна на пазарните условия, представляваща изменение в едно или повече от посочените по-долу условия, които в своята съвкупност влияят върху стойността на банковия ресурс, Банката може едностранно да променя Лихвата в частта СБР (дефиниция по-горе), а именно:
1) Изменение с минимум 5% за месец на стойностите на средните годишни лихвени нива по привлечените срочни депозити от нефинансови предприятия и домакинства, обявявани в статистиката на Централната банка, или изменение с минимум 9% кумулативно за три месеца;
2) Изменение с минимум 5% за месец на основния пазарен измерител за кредитен риск на Република България (понастоящем Credit Default Swap/CDS) за периоди между 1 и 5 години;
3) Промяна в кредитния рейтинг на Република България според някоя от основните рейтингови агенции (S&P, Moody’s, Fitch и др.);
4) Изменение с минимум 1% за месец на общоприетите индекси на паричните пазари за съответната валута (SOFIBOR, EURIBOR, LIBOR и др.);
5) Промени в нормативната база и/или регулациите на Централната банка, засягащи функционирането на банките и изискванията към тях, в това число и въвеждане на рестрикции;
6) Промяна в падежната структура на пасивите спрямо падежната структура на активите, влияеща върху разходите на Банката за управлението им.

Забележка: Базовите стойности на показателите по т.1) и т.4) по правило се измерват в проценти, а по т.2) в базисни пунктове. Посочените в съответните точки изменения се изчисляват като процент изменение от съответния показател, а не като изменение в базисни пунктове.

3. МЕТОДОЛОГИЯ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕФЕРЕНТНИЯ ЛИХВЕН ПРОЦЕНТ (СТОЙНОСТ НА БАНКОВИЯ РЕСУРС)

3.1. СБР в лева
Съгласно възприетата в Банката методология, СБР за лева се изчислява посредством формула, представляваща сбор от три основни компонента:
1. Разходи за първичен депозитен ресурс;
2. Разходи за вторичен ресурс;
3. Допълнителни разходи**

Дефинирани както следва:
1. Разходи за първичен депозитен ресурс в лева
Разходите за първичния депозитен ресурс в лева са изчислени, като към величината ,,А (Лв)” (дефинирана по-долу), разделена на (1 – текущия размер на Минималните задължителни резерви в %) се прибавя нормативно определената премийна вноска във Фонда за гарантиране на влоговете в %, претеглена с относителния дял в % на левовите срочни депозити в общия левов ресурс на банката.

,,А (Лв)” се дефинира като произведение от :
- относителния дял в %* на левовите срочни депозити в общия левов ресурс на банката;
- усреднения лихвен процент по нови депозити на секторите „Нефинансови предприятия”, „Домакинства” и “Нетърговски организации, обслужващи домакинствата” в лева, публикувани в банковата статистика на Българска народна банка;
- коефициент на статистическа зависимост между средните лихвени проценти по левови срочни депозити, публикувани от Българска народна банка, и тези по левови срочни депозити на Райфайзенбанк България ЕАД.

2. Разходи за вторичен ресурс в лева
Разходите за вторичния ресурс в лева са изчислени като произведение от:
• относителния дял в %* от общия левов ресурс на вторичното финансиране на Райфайзенбанк България ЕАД в лева, включващо кредитни линии, суап сделки, облигационни емисии и др.
и
• реализираните средно-месечни стойности на 12 мес. Софибор в % за последните две години, усреднени след премахване на 10-те процента най-високи стойности (90-ти стотил).

3. Допълнителни разходи
Допълнителни разходи** в %, които имат ефект върху стойността на ресурса, и са възникнали поради промени в законодателството или в следствие на административни актове, след датата на влизане на Закона за изменение и допълнение на Закона за потребителския кредит (в сила от 31.08.2010)

* Величините на относителните дялове отчитат динамиката на падежната структура.
** Настояща стойност: ,,0”.

3.2. Стойност на банковия ресурс в евро
Съгласно възприетата от Банката методология, СБР за евро се изчислява посредством формула, представляваща сбор от три основни компонента:

1. Разходи за първичен депозитен ресурс;
2. Разходи за вторичен ресурс;
3. Допълнителни разходи**

Дефинирани както следва:
1. Разходи за първичен депозитен ресурс в евро
Разходите за първичен депозитен ресурс в евро са изчислени като към величината ,,А(Е)” (дефинирана по-долу), разделена на (1 – текущия размер на Минималните задължителни резерви в %), се добавя нормативно определената премийна вноска във Фонда за гарантиране на влоговете в %, претеглена с относителния дял в % на срочните депозитите в евро в общия евров ресурс на банката.
,,А (Е)” се дефинира като произведение от:
- относителния дял в %* на срочните депозити в евро в общия евров ресурс на банката;
- усреднения лихвен процент по нови срочни депозити на секторите „Нефинансови предприятия”, „Домакинства” и “Нетърговски организации, обслужващи домакинствата”в евро, публикувани в банковата статистика на Българска народна банка;
- коефициент на статистическа зависимост между средните лихвени проценти по срочни еврови депозити, публикувани от Българска народна банка, и тези по срочни еврови депозити на Райфайзенбанк България ЕАД.

2. Разходи за вторичен ресурс в евро

Разходи за вторичния ресурс в евро са изчислени като произведение от:
• относителния дял в %* от ресурса в евро на вторичното финансиране на Райфайзенбанк България ЕАД в евро, включващо кредитни линии, суап сделки, синдикирани заеми и др.
и

• сбора от:
- текущата средномесечна стойност на 12 месечния Еuribor и
- реализираните средно-месечни стойности на дву-годишния Credit Default Swap на България за последните две години, усредненени след премахване на 10-те процента най-високи стойности (90 – ти стотил)
Произведението се разделя на (1-Минималните задължителни резерви по привлечени средства от чужбина в %).

3. Допълнителни разходи

Допълнителни разходи** в %, които имат ефект върху стойността на ресурса, и са възникнали поради промени в законодателството или в следствие на административни актове, след датата на влизане на Закона за изменение и допълнение на Закона за потребителския кредит (в сила от 31.08.2010)

* Величините на относителните дялове отчитат динамиката на падежната структура
** Настояща стойност: ,,0”.

3.3. Правила за преглед и промяна на СБР в евро и лева

- Банката следи ежемесечно изменението на динамичните величини от модела, като преразглежда не по-рядко от един път на шестмесечие СБР въз основа на усреднените стойности от модела за предходното шестмесечие, съпоставени с текущата стойност на СБР.
- При наличие на отклонение, надхвърлящо 50 базисни точки, Банката приравнява СБР на усреднената стойност на математическия модел за последното шестмесечие, като я закръгля до втория знак след десетичната точка така, че СБР да може да се дели на 0.05 без остатък.
- При обективна невъзможност за получаване на котировка за Sofibor, Euribor, CDS или съответен друг индекс, който замества цитираните, Банката си запазва правото да използва в модела, средната стойност на индикативните оферти на поне трима независими участника на пазара за съответната срочност и валута.

Архив

Обратно към всички промени