Питър Рубен: Ролята на Българската банка за развитие е ключова при кризи и за успешната устойчива трансформация на българския бизнес
08 октомври 2024
„Финансовите инструменти ще бъдат все по-значими за подкрепата на българските предприятия, за да може да осъществят ефективно своя преход към зелена икономика, внедряването на иновации и дигитализация. Това прави сътрудничеството между банките за развитие и търговските банки ключово.“, отбеляза Питър Рубен, главен изпълнителен директор на ОББ по време на форума "Банките за развитие - инструмент за по-добро използване на публичните средства", организиран по повод 25-ата годишнина от създаването на Българската банка за развитие (ББР).
Той акцентира върху необходимостта от оптимизиране на процесите за взимане на решения и намаляване на бюрокрацията при отпускане на средства и подчерта, че: „Клиентите ни казват всеки ден, че искат по-бързи решения на едно място, а не да бъдат препращате от институция към институция“.
Питър Рубен сподели, че ОББ е подкрепила 5 240 предприятия с над 1.25 млрд. лв. по програми на Националния гаранционен фонд, част от Групата на ББР, което прави банката най-големия потребител по програмите на фонда. Той отбеляза, че ОББ е с водещ опит в прилагането на инструментите не само в България, но и в останалите държави от групата на KBC, като по тази причина, Центърът за компетенции на KBC Group за европейски финансови инструменти е позициониран в ОББ.
Друг акцент от изказването му по време на форума бе свързан с ролята на банките за развитие за подкрепа на икономиката по време на кризи, като за пример посочи Covid-19 пандемията и съществената роля на ББР в подкрепа на бизнеса. Мнението му бе подкрепено и от другите участници в дискусионния панел: "Партньорства с търговските банки".
Конференцията премина в два панела, като първият беше на тема: "Принос на банките за развитие за по-добре използване на публичните средства. В него взеха участие Диляна Иванова, съветник на министъра на иновациите и растежа; Анотонджулио Марин, ръководител отдел "Прилагане на InvestEU", ЕК; Паскал Лагард, изпълнителен директор на BPI France - Франция; Тимо Люксила, вицепрезидент на Finnevra - Финландия; Йосип Павкович, член на УС на HBOR - Хърватия и Чаба Харшани, директор на MFB - Унгария. Модератор на панела беше Марсел Рой, главен секретар на Европейската асоциация на публичните банки.
Вторият панел беше посветен на "Партньорства с търговските банки". В него се включиха Петя Димитрова, председател на Асоциация на банките в България и главен изпълнителен директор на "Пощенска банка"; Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на УС на "УниКредит Булбанк"; Питър Рубен, кънтри мениджър на KBC Group в България; Илиан Георгиев, член на УС и главен изпълнителен директор на БАКБ и Боян Стефов, член на УС и изпълнителен директор на банка ДСК. Модератор на панела беше Илия Караниколов, изпълнителен директор на ББР.